Płytki winylowe, czyli wykończenie łazienki w niecodziennym stylu

Decydując się na remont łazienki, zwykle sięgamy po tradycyjne kafelki. Coraz częściej jednak popularnością cieszą się płytki winylowe, które dodają wnętrzu uroku i podkreślają jego niecodzienny charakter. Dlaczego warto wykorzystać je planując wykończenie łazienki?

Czym są płytki winylowe?

Podłogi winylowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób wykańczających i remontujących mieszkania. Określane są skrótem LVT – Luxury Vinyl Tiles, który oznacza luksusowe płytki winylowe. Zbudowane z polichlorku winylu, dzięki czemu zapewniają doskonałą wytrzymałość oraz odporność na rozmaite czynniki zewnętrzne. Są bardzo odporne na zarysowania, różne uszkodzenia mechaniczne, a także na wilgoć, dlatego świetnie sprawdzają się w roli płytek łazienkowych lub kuchennych.

W przeciwieństwie do tradycyjnych płytek są bardzo łatwe do utrzymania czystości, ciepłe i elastyczne, dzięki czemu zapewniają komfort nawet wówczas, gdy chodzimy boso po mieszkaniu. Świetnie też tłumią hałas, dlatego podnoszą komfort akustyczny domu. Warto dodać, że są one antypoślizgowe, dlatego są całkowicie bezpieczne w pokojach kąpielowych i łazienkach.

plytki-winylowe-do-lazieknki

Montaż płytek winylowych

Montowanie podłogi winylowej można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest system podłogi klejonej. Płytki winylowe mogą być samoprzylepne lub wymagające nałożenia warstwy kleju na posadzkę i przyklejenia. Jest to jeden z najprostszych sposobów montowania posadzki, dlatego jest on coraz częściej wybierany.

Inną metodą jest tzw. system podłogi pływającej, który przypomina układanie tradycyjnych paneli podłogowych. Pod spód kładzony jest podkład antypoślizgowy, a same płytki wyposażone są w zamki ułatwiające montaż (występują w dwóch wersjach: fold down lub angle angle). Do każdego montażu posadzka powinna być wyrównana, najlepiej z pomocą masy samopoziomującej, a pod płytkami warto ułożyć folię izolacyjną.

Szeroki wybór płytek winylowych

Płytki winylowe występują w różnorodnych odmianach. Bez problemu można dopasować je do stylu całego wnętrza i utrzymać wygląd podłogi w podobnej kolorystyce. Bardzo popularne są płytki winylowe imitujące drewno, które w przeciwieństwie do paneli nie utracą swoich właściwości po długotrwałym kontakcie z wodą.

Do pomieszczeń kąpielowych i łazienek doskonale sprawdzają się także płytki retro, które są jednocześnie delikatne i przykuwające wzrok. Zapewniają one niesamowity wystrój wnętrza i nadają mu ekstrawagancji, dzięki połączeniu różnorodnych wzorów i kontrastów kolorystycznych.

Płytki we wzory mogą łatwo zmienić niewielką, ciasną łazienkę w przyjemne, przestronne pomieszczenie, dzięki swoim właściwościom, które optycznie powiększają metraż czyniąc go tym samym bardziej przyjaznym. Podłoga w łazience nie musi być nudna – to nie muszą być zwyczajne, jednokolorowe płytki, które wprowadzają ponury nastrój. Dzięki szerokim ofertom dostępnym na rynku możemy wybierać pomiędzy wzorami retro w stylu śródziemnomorskim, ekstrawaganckimi kontrastami czy drobnymi geometrycznymi wzorami. Ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia i to, jak zaplanujemy wygląd całego pomieszczenia.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
domy w typie kanadyjskim
Jak powstają domy w typie kanadyjskim?

Do niedawna domy drewniane większości osób kojarzyły się wyłącznie z domkami letniskowymi. Dziś coraz więcej osób decyduje się na domy...

Zamknij