Jak wyciszyć pokój w mieszkaniu?

Nieważne, czy mamy za ścianą hałaśliwych sąsiadów, chcemy zaznać trochę spokoju we własnych czterech ścianach czy może planujemy naukę gry na instrumencie. Każdy z nas czasem marzy o tym, by cieszyć się komfortem akustycznym we własnym mieszkaniu. Jak wyciszyć pokój w mieszkaniu?

Skąd dobiega hałas?

Pierwsze co powinniśmy zrobić, zanim zaczniemy pracę nad wyciszaniem mieszkania jest zidentyfikowanie, skąd dobiega hałas. Czasem można się zdziwić, że podejrzewany o hałasy sąsiad z prawej, w rzeczywistości jest cichy jak mysz pod miotłą, a winę za hałasy ponoszą sąsiedzi nad nami. Może też zdarzyć się, że niepożądane odgłosy pochodzą z zewnątrz, albo nawet z wnętrza mieszkania. Gdy już zdiagnozujemy problem, możemy wziąć się do pracy!

Sposoby na wyciszenie ścian w bloku

Prostym sposobem na wyciszenie ścian w mieszkaniu jest położenie tapety lub okładziny z korka – to jednak nie zapewni zbyt komfortowych warunków i jedynie częściowo zmniejszy natężenie hałasów. Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem są więc panele dźwiękochłonne – wykonane z materiałów, które posiadają wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku, takich jak pianka akustyczna czy włókna kokosowo-palmowe. W ich przypadku wystarczy położyć je na niewielki fragment ściany, by efekt wytłumienia i komfort akustyczny był zauważalny. W zależności od rodzaju paneli, stopnia wyciszenia oraz producenta, koszt jednego panelu wynosi od 50 do kilkuset złotych.

Inną opcją są np. ekrany akustyczne stworzone z metalowego stelażu oraz płyt gipsowo-kartonowych, wypełnionych wełną mineralną. Taki ekran pochłania większość dźwięków, dzięki czemu jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na wyciszenie mieszkania. Minusem tego rozwiązania jest zmniejszenie metrażu pomieszczenia, ponieważ wełna powinna zajmować od 5 do 10 cm grubości.

Hałaśliwy sąsiad z góry

Aby wyeliminować problem hałasującego sąsiada z góry, najprostszym rozwiązaniem będzie montaż podwieszanego sufitu. Pełni on nie tylko ważne funkcje estetyczne, ale także pozwala osiągnąć komfort akustyczny i wyciszyć tupiącego sąsiada z góry. Najlepszy efekt osiągnie się, gdy zamiast płyt gipsowo-kartonowych zamontuje się płyty akustyczne, które wytłumiają dźwięk i zapobiegają powstawaniu pogłosu.

Wygłuszenie drzwi i okien

Przydatne może okazać się także wygłuszenie drzwi z wykorzystaniem specjalnej pianki akustycznej, dzięki czemu wyeliminujemy hałasy dochodzące z klatki schodowej. Takie rozwiązanie poprawi również komfort cieplny wewnątrz mieszkania i izolacyjność termiczną.

Jeśli chodzi zaś o wyciszenie okien, tu najlepiej zwrócić uwagę na odpowiednie parametry w momencie zakupu. Wysoki współczynnik izolacji akustycznej sprawdzi się doskonale, jeśli mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy, głośnej fabryki czy lotniska. Inną opcją jest montaż okiennic lub rolet antywłamaniowych, które również zniwelują hałas dochodzący z zewnątrz.

Przeczytaj poprzedni wpis:
sufity podwieszane czy warto
Podwieszane sufity – elegancki sposób na wykończenie w domu

Podwieszane sufity coraz częściej cieszą się zainteresowaniem wśród osób budujących lub remontujących domy. To nie tylko elegancki sposób ba wykończenie,...

Zamknij