Jak uzyskać gładkie ściany? Gładź szpachlowa w akcji

Gładkie ściany to nie tylko raj dla perfekcjonistów, ale także konieczność, jeśli chcemy położyć tapetę. W jaki sposób uzyskać gładkie ściany i dlaczego warto wykorzystać w tym celu gładź szpachlową? Oto kilka wskazówek!

Gładź szpachlowa czy tynk gipsowy?

Obydwa materiały powstają na bazie gipsu oraz są wykorzystywane w celu wygładzenia ścian. Mieszanki rozrabia się, a następnie nanosi na powierzchnię ścian i wygładza, czekając do całkowitego zaschnięcia. Tynk gipsowy wykorzystuje się w przypadku jednowarstwowych wypraw tynkarskich we wnętrzach budynku. Sprawdza się znacznie lepiej niż tynk cementowo-wapienny, ponieważ jest znacznie gładszy, jednak nie zastąpi gładzi szpachlowej. Gładź gipsowa pozwala jednak na osiągnięcie znacznie lepszych efektów niż zwykły tynk, dlatego najlepiej będzie, jeśli jako pierwszą warstwę nałoży się tynk gipsowy, a na to podłoże gładź.

Jaką gładź szpachlową wybrać?

Na rynku są dostępne różne rodzaje gładzi: gipsowe, polimerowe, cementowe i wapienne. Pierwsze są najbardziej popularne, wiążą wolniej i umożliwiają wykończenie powierzchni w dłuższym czasie. Ich wada jest jednak niższa odporność na wilgoć i zarysowania. Gładzie polimerowe są bardziej nowoczesne, bardzo odporne na uszkodzenia, coraz częściej polecane przez specjalistów.

Gładzie cementowe lub cementowo-wapienne również nie są tak wrażliwe na uszkodzenia i wilgoć, mogą jednak mieć większe ziarno, przez co nie wygładzą ściany idealnie. Podobnie jest w przypadku gładzi wapiennych. Wybierając

Jak wygładzić ściany gładzią szpachlową?

Uzyskanie gładkich ścian jest podzielone na kilka etapów. Najpierw należy przygotować podłoże, wyrównując wszelkie nierówności i szlifując wystające fragmenty tynku oraz wypełniając wszelkie ubytki specjalną masą. Przed położeniem gładzi powierzchnia musi być równa, sucha i odpylona.

Następny krok to gruntowanie, które ma za zadanie zwiększyć przyczepność i poprawić chłonność. Robi się to z wykorzystaniem tynku gipsowego lub cementowo-wapiennego. Po nałożeniu gruntu trzeba odczekać kilkanaście godzin, zanim zaczniemy gładzić ściany gładzią.

Mieszankę gładzi tworzy się zgodnie z zaleceniami producenta. Gotowa gładź powinna mieć konsystencję gęstego kremu oraz być jednolita, bez grudek. Gładź układa się w jednej  lub dwóch warstwach, o grubości ok pół cm, w małych porcjach, z użyciem pacy metalowej, zdecydowanymi ruchami. Paca powinna być silnie dociskana, by mieszanka została równomiernie rozprowadzona.

Po co są gładkie ściany?

Gładkie ściany pełnią nie tylko funkcję estetyczną. Są one dobrym podłożem do malowania ścian, a także są niezbędne, jeśli planujemy położyć tapetę. Dzięki dobrze wygładzonym ścianom unikniemy szpecących nierówności a także oszczędzimy na materiałach wykończeniowych, których schodzi znacznie mniej przy gładkich i równych ścianach.

Przeczytaj poprzedni wpis:
jak umyć elewację
Czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową – na co uważać?

Zewnętrzne ściany budynku nie będą zawsze wyglądały jak świeżo po malowaniu. Z czasem pojawia się na nich brud i zielonkawy...

Zamknij