Ogród na balkonie w mieście

Kochasz kwiaty? Lubisz uprawiać warzywa i obserwować ich rozwój? Jeśli mieszkasz w bloku nie łatwo jest zorganizować  w nim ogród. Świetnym wyjściem jest zaaranżowanie ogrodu na balkonu. W takim miejscu będziemy mogli zasadzić nie tylko warzywa czy owoce ale także drzewka lub krzewy które pozwolą nam pozostać w kontakcie z naturą w środku miasta.

 

Zbadaj możliwości swojego balkonu

Na początku dobrze jest wszystko zaplanować. Zmierz swój balkon i pomysł co dokładnie chciał byś na nim umieścić. Czy będą to wyłącznie rośliny, czy znajdzie się także miejsce dla większych dekoracji jak meble ogrodowe. Bardzo często do balkonowego ogrodu wykorzystywane są donice i pojemniki ze względu na swoją mobilność.

Organizując ogród na balkonie trzeba pamiętać o wytrzymałości konstrukcji balkonu. Warto sprawdzić w dokumentacji budynku jakie jest dopuszczalne obciążenie balkonu. Skrzynki i donice wypełnione ziemią potrafią być bardzo ciężkie. Warto też pamiętać o zabezpieczaniu roślin w czasie silnego wiatru.

 

ogród balkonowy

Wybierz rośliny do aranżacji

Ważnym czynnikiem przy wyborze roślin do aranżacji balkonu jest ilość słońca która trafia na balkon. W przypadku balkonu z ekspozycją południową wybierzemy inne kwiaty, niż w przypadku z balkonu zacienionego i chłodniejszego. Ilość słońca docierającego na balkon ma bardzo duży wpływ. Jedne rośliny świetne rosną w pełnym słońcu, inne trzeba przed nim osłaniać.

Wybierając rośliny do ogrodu balkonowego warto zacząć od łatwiejszych w uprawie odmian niż od razu rzucać się na głęboką wodę. Dla początkujących dobre będą mieszanki traw i kwiatów.

Jeśli nie chcemy poświęcać dużo czasu na dbanie o balkonowy ogród warto zainteresować się roślinami zimoodpornymi i wieloletnimi jak lawenda, gipsówka czy bukszpan.

Wiele odmian warzyw jak pomidory czy papryka rośnie w balkonowych ogrodach lepiej niż w klasycznych ze względu na osłonięcie stanowiska i stabilniejsza temperaturę. Nie oznacza to jednak ze wszystkie warzywa opłaca się uprawiać na balkonie. Warzywa jak marchew czy kapusta wprawdzie szybko rosną w donicach lecz ich zbiory mogą być mizerne. Warto zainteresować się takimi roślinami jak ziemniaki czy buraki mangold. Nie tylko dają obfite plony w uprawiane w donicach, lecz co równie ważne stanowią świetną dekoracje balkonu.

 

Zdecyduj w czym sadzić rośliny

Wybierając pojemniki musimy się zastanowić co jest dla nas ważniejsze wygląd czy mobilność. Bardzo popularne są teraz skrzynki obramowane drewnianą kantówką, lecz ich mobilność jest bardzo ograniczona, co może być uciążliwe w przypadku uprawy odmian które trzeba zimować w mieszkaniu. W takim przypadku warto pomyśleć nad zastosowaniem donic. Nie wyglądają może one tak efektownie lecz z pewnością pozwalają na większa swobodę aranżacji balkonu i większą łatwość w transporcie.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaki rodzaj dachu? Rodzaje konstrukcji dachowych

Wybór rodzaju dachu jest jedną z najważniejszych decyzji, które każdy musi podjąć już na etapie wyboru projektu domu. Od niego...

Zamknij