Jakie ogrodzenie wybrać do ogrodu?

Ciężko wyobrazić sobie budowę domu bez ogrodzenia działki. Ogrodzenie zapewnia nam bezpieczeństwo i prywatność. Dzięki niemu nikt niepowołany nie wejdzie na naszą działkę, a my będziemy mogli swobodnie puścić psa czy pozostawić dzieci bawiące się w ogrodzie, bez obaw o to, że wyjdą na ulicę. Jakie ogrodzenie najlepiej wybrać do ogrodu?

Zanim wybierzemy rodzaj ogrodzenia…

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rozwiązań, które pozwalają na ogrodzenie działki. Są to opcje zarówno bardziej tradycyjne, jak i całkowicie nowoczesne, dzięki czemu z łatwością dopasujemy odpowiedni rodzaj ogrodzenia do budownictwa oraz okolicy. W zależności od naszych preferencji, może ono być bardziej szczelne, albo ażurowe.

Zanim wybierzemy konkretny rodzaj, powinniśmy zorientować się, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zawiera wytycznych co do jego wyglądu. Musimy również wziąć pod uwagę to, jak będzie wyglądał projekt ogrodu. Następnie warto zwrócić uwagę, by ogrodzenie pasowało do elewacji budynku i charakteru otoczenia. W tym celu dobrze jest skonsultować naszą decyzję z architektem krajobrazu, który pomoże wybrać idealne rozwiązanie.

Ważnym aspektem jest także jego użyteczność: solidne ogrodzenie powinno stanowić swego rodzaju zaporę przed hałasem, ulicznym kurzem i wzrokiem przechodniów. Nie może przewrócić się przy pierwszej wichurze i powinien stać nienaruszony, gdy ktoś się o niego podeprze. Nie bez znaczenia jest również koszt ogrodzenia, który powinien iść w parze z jego jakością, a jednocześnie być jak najniższy.

Ogrodzenie panelowe

To jeden z najpopularniejszych typów ogrodzeń, występujące w formie drewnianej lub metalowej. Przęsło ogrodzeniowe opiera się na solidnej podmurówce i może występować pojedynczo lub w połączeniu z elementami murowanymi.

Drewniane panele ogrodzeniowe pełnią przede wszystkim funkcję ozdobną. Rzadko kiedy uda się z nich zrobić solidne ogrodzenie, jednak sprawdzają się, gdy chcemy wyizolować strefę odpoczynku lub zasłonić jakiś element ogrodu. Występują w wielu różnych wzorach i są stosunkowo tanie, dlatego mimo wszystko cieszą się dużym zainteresowaniem. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, impregnowania co kilka lat i cechują się niską trwałością.

Ogrodzenia metalowe przeważnie składają się ze stalowych prętów, kształtowników bądź rur. Cechują się bardzo nowoczesnym wyglądem, dlatego coraz częściej są wybierane jako ogrodzenie do nowo wybudowanych budynków, zwłaszcza w połączeniu ze słupkami i wysoką podmurówką.

Klinkier, z którego zwykle wykonane są te elementy zapewnia wysoką trwałość oraz bardzo estetyczny wygląd. Panelowe ogrodzenie metalowe może występować w wersji niskobudżetowej, w postaci paneli z ocynkowanych prętów lub bardziej kosztownej: z żeliwnych odlewów lub ręcznie kutych elementów stalowych. W przeciwieństwie do drewnianych paneli, praktycznie nie wymagają konserwacji i są znacznie bardziej trwałe.

panele do ogrodu

Siatka ogrodzeniowa

To rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na dobrej izolacji, a jedynie na niskobudżetowym, w miarę solidnym ogrodzeniu ażurowym. Siatki z drutu ocynkowanego, kupowane w rolce i rozpinane na słupkach wymagają nieco wprawy w montażu, jednak zapewniają stosunkowo dobrą trwałość. Możemy kupić wersję z powłoką z tworzywa sztucznego w różnych kolorach, lub zwykły drut.

Minusem tego rozwiązania jest niezbyt estetyczny wygląd oraz ażurowa struktura. Problemem może być również sytuacja, gdy siatka ulegnie zniszczeniu np. w wyniku pogryzienia przez psa. Wówczas wymiana ogrodzenia może być dość kłopotliwa, zwłaszcza w porównaniu do ogrodzenia z przęseł.

Gabiony

Coraz modniejsze rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli nowoczesnych ogrodów. Są to kosze wykonane ze stalowego drutu, wypełnione kamieniami, tłuczniem, szkłem lub innym materiałem, w zależności od naszych preferencji.

Mają dość surowy wygląd, są bardzo stabilne i doskonale izolują ogród od ulicznego gwaru i kurzu. Przeważnie gabiony stanowią podstawę ogrodzenia, która jest uzupełniona lekkimi przęsłami metalowymi lub drewnianymi, dzięki czemu nie są one zbyt masywne.

Przeczytaj poprzedni wpis:
plytki-winylowe-do-lazienki
Płytki winylowe, czyli wykończenie łazienki w niecodziennym stylu

Decydując się na remont łazienki, zwykle sięgamy po tradycyjne kafelki. Coraz częściej jednak popularnością cieszą się płytki winylowe, które dodają...

Zamknij