Jak zaprojektować ogród?

Przełom wiosny i lata to najlepszy moment na rozpoczęcie prac w ogrodzie. Zagospodarowanie terenu jest ważne, i już na etapie projektowanie powinniśmy pomyśleć o wszystkich instalacja biegnących pod ziemią. Warto rozplanować także położenie tarasów i pergoli w ogrodzie, co pozwoli w przyszłości uniknąć dodatkowych kosztów związanych z zmianą położenia roślin w ogrodzie.

Od czego zacząć projektowanie ogrodu

Pierwszym etapem projektowania ogrodu powinno być podzielenie całego obszaru na strefy. Powinniśmy przewidzieć, w której części ogrodu urządzimy plac zabaw dla dzieci, gdzie będziemy chcieli odpocząć, a gdzie zaprosić znajomych na grilla. Dodatkowo możemy pomyśleć o małym sadzie zapewniającym świeże owoce.

Podejmując decyzję  o strefach powinniśmy uwzględnić takie czynniki jak:

kształt ogrodu,

teren,

lokalizację i widok.

Trudności w projektowaniu ogrodu

Na tym etapie musimy zdecydować, jaki będzie wyglądać ogród.  Czy ma to być tylko miejsce do odpoczynku i spotkań towarzyskich,  czy wolimy trawnik, na którym dzieci będą grać w piłkę.

Zaprojektowany ogród

Jest wiele pytań na które musimy sobie odpowiedzieć na tym etapie.

Ogród, który wymaga najmniejszego wkładu pracy, to taki, w którym dominują rośliny iglaste. Jego wygląd jednak jest podobny  przez cały rok, zróżnicowanie kolorystyczne ograniczone.

Ogród kwiatowy z roślinami liściastymi zmienia się dla nas przez cały rok, podobnie jak jego kolory, ale wymaga większego zaangażowania i pracy.

Kiedy już odpowiemy na te pytania, możemy zaczynamy kształtować ogród. Niezależnie od tego, czy preferujemy ogród swobodny i rabaty powinny przypominać krawędź lasu, czy też chcemy, aby nasz ogród był nowoczesny, geometryczny.

Ostatnim zadaniem jest wybór ogrodzenia do ogrodu. Sprawa z pozoru prozaiczna lecz może mieć istotny wpływ na komfort użytkowania ogrodu w przyszłości.

 

Jak zaprojektować trawnik i dobrać rośliny?

Unikajmy trawników na terenach trudno dostępnych dla kosiarek. Pozwoli to zapobiec problemom z późniejszym ich utrzymaniem.

Przy wyborze roślin pamiętajmy o ich docelowej wielkości. Sadźmy wyższe rośliny na dalszym planie i w odpowiedniej odległości by ich kompozycja była spójna. Musimy także sprawdzić ich wymagania dotyczące nasłonecznienia, wilgotności i kwasowości podłoża. Pozwoli to zapobiec późniejszym problemom w utrzymaniu roślin.

Tajemnicą dobrze prezentującego się ogrodu jest sadzenie roślin w grupach po kilkadziesiąt sztuk. Niestety, właściciele ogrodów często chcą pokazać wszystkie ładne rośliny które zakupili. Wtedy cały ogród wydaje się często przytłaczający i chaotyczny.

Pamiętajmy, że o ogrodzie musimy myśleć długofalowo, bo efekty naszej pracy możemy zaobserwować nawet za 10 lat.

Przeczytaj poprzedni wpis:
ogrodzenie jak dobrać
Jakie ogrodzenie wybrać do ogrodu?

Ciężko wyobrazić sobie budowę domu bez ogrodzenia działki. Ogrodzenie zapewnia nam bezpieczeństwo i prywatność. Dzięki niemu nikt niepowołany nie wejdzie...

Zamknij