Przełom wiosny i lata to najlepszy moment na rozpoczęcie prac w ogrodzie. Zagospodarowanie terenu jest ważne, i już na etapie projektowanie powinniśmy pomyśleć o wszystkich instalacja biegnących pod ziemią. Warto rozplanować także położenie tarasów i pergoli w ogrodzie, co pozwoli w przyszłości uniknąć dodatkowych kosztów związanych z zmianą położenia roślin w ogrodzie.
Od czego zacząć projektowanie ogrodu
Pierwszym etapem projektowania ogrodu powinno być podzielenie całego obszaru na strefy. Powinniśmy przewidzieć, w której części ogrodu urządzimy plac zabaw dla dzieci, gdzie będziemy chcieli odpocząć, a gdzie zaprosić znajomych na grilla. Dodatkowo możemy pomyśleć o małym sadzie zapewniającym świeże owoce.
Podejmując decyzję o strefach powinniśmy uwzględnić takie czynniki jak:
– kształt ogrodu,
– teren,
– lokalizację i widok.
Trudności w projektowaniu ogrodu
Na tym etapie musimy zdecydować, jaki będzie wyglądać ogród. Czy ma to być tylko miejsce do odpoczynku i spotkań towarzyskich, czy wolimy trawnik, na którym dzieci będą grać w piłkę.
Jest wiele pytań na które musimy sobie odpowiedzieć na tym etapie.
– Ogród, który wymaga najmniejszego wkładu pracy, to taki, w którym dominują rośliny iglaste. Jego wygląd jednak jest podobny przez cały rok, zróżnicowanie kolorystyczne ograniczone.
– Ogród kwiatowy z roślinami liściastymi zmienia się dla nas przez cały rok, podobnie jak jego kolory, ale wymaga większego zaangażowania i pracy.
Kiedy już odpowiemy na te pytania, możemy zaczynamy kształtować ogród. Niezależnie od tego, czy preferujemy ogród swobodny i rabaty powinny przypominać krawędź lasu, czy też chcemy, aby nasz ogród był nowoczesny, geometryczny.
Ostatnim zadaniem jest wybór ogrodzenia do ogrodu. Sprawa z pozoru prozaiczna lecz może mieć istotny wpływ na komfort użytkowania ogrodu w przyszłości.
Jak zaprojektować trawnik i dobrać rośliny?
Unikajmy trawników na terenach trudno dostępnych dla kosiarek. Pozwoli to zapobiec problemom z późniejszym ich utrzymaniem.
Przy wyborze roślin pamiętajmy o ich docelowej wielkości. Sadźmy wyższe rośliny na dalszym planie i w odpowiedniej odległości by ich kompozycja była spójna. Musimy także sprawdzić ich wymagania dotyczące nasłonecznienia, wilgotności i kwasowości podłoża. Pozwoli to zapobiec późniejszym problemom w utrzymaniu roślin.
Tajemnicą dobrze prezentującego się ogrodu jest sadzenie roślin w grupach po kilkadziesiąt sztuk. Niestety, właściciele ogrodów często chcą pokazać wszystkie ładne rośliny które zakupili. Wtedy cały ogród wydaje się często przytłaczający i chaotyczny.
Pamiętajmy, że o ogrodzie musimy myśleć długofalowo, bo efekty naszej pracy możemy zaobserwować nawet za 10 lat.