Jak prawidłowo ciąć piłą spalinową? Zasady bezpieczeństwa i odpowiednie części

Piły spalinowe to niezwykle praktyczne narzędzia, które ułatwiają pracę podczas cięcia drewna na opał lub też usuwanie niepotrzebnych pni i gałęzi drzew. Wiele osób nie wyobraża sobie przydomowych prac w ogrodzie bez niej, inne operują nią na co dzień w pracy. Warto jednak zawsze pamiętać, że jest to też urządzenie bardzo niebezpiecznie. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może okazać się tragiczne w skutkach dla nas i osób znajdujących się obok. Dlatego też warto wiedzieć, jak prawidłowo ciąć piłą spalinową.

Bezpieczna praca, czyli jak prawidłowo ciąć piłą spalinową?

Każdy operator piły spalinowej przed przystąpieniem do pracy powinien dokładnie zapoznać się z instrukcją jej obsługi. Powinien również znać podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące tego, jak prawidłowo ciąć piłą spalinową, tak aby nie zrobić krzywdy sobie i innym.

Zanim uruchomimy pilarkę warto dokładnie ją obejrzeć i sprawdzić, czy części do pilarki, a w szczególności filtr powietrza, cylinder, prowadnica czy pokrywa sprzęgła nie są uszkodzone lub zabrudzone. Przetestujmy też, czy wyłącznik zapłonu działa poprawnie oraz czy łańcuch do pilarki jest ostry i dobrze naciągnięty. Przed uruchomieniem skontrolujmy poziom oleju oraz upewnijmy się, że znajduje się w niej paliwo. Zawsze warto też  mieć  w pobliżu osobę, która zna się na obsłudze piły i wie, jak prawidłowo ciąć piłą spalinową.

części do piły spalinowej

Cięcie drewna piłą motorową –  zasady bezpieczeństwa

 • Przed przystąpieniem do pracy zawsze należy ubrać odzież roboczą: rękawice ochronne, spodnie antyprzecięciowe, kask z  ochraniaczami na uszy, maseczkę antypyłową oraz solidne buty najlepiej z metalowym wkładem.
 • Podczas cięcia piłą kategorycznie nie powinniśmy nosić łańcuszków, krawatów oraz długich, rozpuszczonych włosów. Mogłyby one zostać wcięte przez łańcuch.
 • Pilarki nie nadają się do użytku w pomieszczeniach zamkniętych.
 • Przed rozpoczęciem pracy z piłkarką bezwzględnie należy sprawdzić na wyłączonym urządzeniu napięcie łańcucha. Jeśli jest zbyt luźny lub zbyt napięty należy wyregulować go śrubokrętem lub odpowiednim pokrętłem. Prawidłowo napięty łańcuch można odchylić na 2-3 mm od prowadnicy.
 • W momencie zetknięcia piły z ciętym materiałem powinna być ona włączona.
 • Praca z piłą zawsze powinna odbywać się na stabilnej powierzchni. Zabrania się korzystania z niej w trakcie siedzenia na gałęzi lub stania na chybotliwej drabinie.
 • Piła nigdy nie może znaleźć się powyżej linii ramion.
 • Chodzenie z uruchomioną pilarki jest surowo zabronione.
 • W pobliżu pracy nie mogą znajdować się dzieci ani zwierzęta.
 • Zawsze należy pracować w towarzystwie drugiej osoby, aby w razie wypadku mogła ona szybko wezwie pomoc.
 • Po skończonej pracy pilarkę należy wyłączyć oraz skontrolować stan prowadnicy i łańcucha, a następnie uzupełnić płyny eksploatacyjne.
 • Po skończonej pracy obowiązkowo trzeba założyć plastikową osłonę prowadnicy i łańcucha. Pilarkę należy schować w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Przeczytaj poprzedni wpis:
jak odpowietrzyc kaloryfer
Jak skutecznie odpowietrzyć grzejnik (kaloryfer)?

Zbliża się okres grzewczy, podczas którego chcielibyśmy cieszyć się ciepłem otulającym nasze pokoje. Warto zwrócić uwagę na to, aby kaloryfery...

Zamknij