Samodzielna naprawa kranu – Ty też potrafisz to zrobić

Przeciekający kran, zatkane sitko czy obluzowana bateria sprawiają, że wiele osób wpada w panikę i dzwoni do fachowca. Tymczasem samodzielna naprawa kranu wcale nie jest taka trudna. Jak naprawić kran własnymi rękami?

Jak odetkać sitko w kranie?

Jeśli woda z kranu płynie nierównym strumieniem, lub strumień wody znacznie się zmniejszył, mimo odpowiedniego ciśnienia, może oznaczać to, że na sitku napowietrzacza osadził się kamień. By to naprawić wystarczy zaledwie chwila – za pomocą klucza nastawnego musimy odkręcić napowietrzacz, przepłukać sitko, a następnie włożyć wszystkie elementy do gorącego octu, który pomoże pozbyć się kamienia. Po kilkunastu minutach wystarczy przepłukać wszystkie elementy, oczyścić wnętrze baterii puszczając na chwilę wodę, a następnie złożyć je w całość.

Uszczelka do baterii – wymiana

Będąc w sklepie budowlanym warto kupić zapasowy zestaw uszczelek do baterii, by w razie wycieku mieć je pod ręką. W taki komplet wchodzą uszczelki o-ring wylewki, uszczelki fibrowe pod głowicę i krzywkę baterii, a także dwie uszczelki pod grzybek. Przed wymianą należy zakręcić główny zawór i zlać resztę wody z kranu.

naprawa kranu

Jeśli pękła uszczelka wylewki, odkręcamy nakrętkę, usuwamy starą uszczelkę, oczyszczamy gwinty zewnętrzne oraz owijamy taśmą hydrauliczną i montujemy nową uszczelkę. Wraz z nią dobrze jest wymienić komplet nakrętek mocujących. Po dokręceniu wylewki i upewnieniu się, że wszystko jest prawidłowo zamontowane, odkręcamy zawór wody.

Gdy uszkodzeniu uległa uszczelka pokrętła, odkręcamy śruby mocujące i samo pokrętło. Jeśli pośrodku znajduje się dławica z nicią, przed wymianą uszczelki należy nawinąć nową nić bawełnianą zgodnie z gwintem dławicy. Następnie podobnie jak przy wylewce, oczyszczamy gwinty, zabezpieczamy miejsce taśmą hydrauliczną i instalujemy nowe uszczelki. Dokręcamy wszystkie elementy, odkręcamy zawór i gotowe!

Wymiana baterii kuchennej

Czasem zdarza się, że wymianie musi ulec cała bateria. Przed przystąpieniem do prac konieczne jest również zamknięcie dopływu wody przy pomocy zaworu głównego i spuszczenie reszty wody z baterii. Warto na wszelki wypadek mieć pod ręką miskę oraz szmatkę, w razie gdyby w czasie prac wyciekła resztka wody. Przy montażu przydatny będzie klucz nastawny, o ile zestaw baterii nie posiada uniwersalnego narzędzia.

Demontując starą baterię zaczynamy od poluzowania wężyków doprowadzających wodę, a następnie odkręcamy nakrętkę mocującą korpus całej armatury i wyciągamy baterię z otworu zlewozmywaka. Montaż nowej baterii rozpoczynamy od przyłączenia wężyków z ciepłą i zimną wodą do gniazd mieszczących się w trzonie baterii. Warto dokręcić je lekko kluczem, by wyeliminować ryzyko nieszczelności.

Nową baterię wkładamy do otworu zlewozmywaka na miejsce starej, sprawdzając czy wylewka jest dobrze ustawiona. Od spodu zlewozmywaka nakładamy podkładki i montujemy śruby, przykręcając je tak mocno, jak to możliwe. Następnie podłączamy wężyki do instalacji, mocujemy je do zaworków kątowych i gotowe. Wystarczy odkręcić zawór główny i zweryfikować szczelność całej instalacji, dokręcając poszczególne elementy, jeśli coś przecieka.