Rolety antywłamaniowe – skuteczność, rodzaje, cena

Zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych, jak i ci mieszkający w bloku na parterze, coraz częściej inwestują w różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa. Jednym z nich są rolety antywłamaniowe, które mimo kosztów są bardzo przydatnym rozwiązaniem. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zainwestujemy w bezpieczeństwo swojego domu?

Rolety antywłamaniowe – rodzaje i skuteczność

Rolety zewnętrzne różnią się od siebie przede wszystkim poziomem skuteczności. Określa się go za pomocą skali oznaczanej symbolami RC. Skala jest sześciopunktowa – rolety oznaczone symbolem RC1 są najmniej skuteczne, a te oznaczone symbolem RC6 są właściwie niemożliwe do sforsowania przez złodzieja.

Czy to oznacza, że rolety oznaczane symbolami RC1 i RC2 nie posiadają walorów antywłamaniowych? Nic bardziej mylnego – obydwa modele są w stanie ochronić mieszkanie przed próbą wtargnięcia włamywacza, który wykorzystuje proste narzędzia. Choć nie powstrzymają profesjonalnego złodzieja, posiadają odpowiednie zabezpieczenia, które są w stanie znacznie utrudnić dostanie się do wnętrze przez okno. W dodatku wyłamanie tego typu rolet generuje spory hałas, który sam w sobie może zaalarmować sąsiadów.

Rolety o klasie skuteczności od RC3 do RC6 są w naszym kraju nieco mniej popularne, ze względu na wyższe koszty. Stanowią jednak dużo lepszą ochronę przed doświadczonymi złodziejami korzystającymi z profesjonalnych narzędzi. Klasa RC3 i RC4 jest odporna na działanie łomu stalowego, śrubokrętów, wbijaków czy mechanicznych wiertarek. Takie rolety zapewniają ogromne bezpieczeństwo i stanowią świetną ochronę antywłamaniową, ponieważ są wykonane z dużo cięższych do sforsowania materiałów. Klasy RC5 i RC6 są w stanie powstrzymać nawet najbardziej profesjonalnych włamywaczy, którzy korzystają z mocnych, specjalistycznych narzędzi.

Rolety ręczne czy elektryczne?

Znaczna część rolet zewnętrznych jest sterowana ręcznie, jednak na rynku dostępne są również zabezpieczenia elektryczne, sterowane z pomocą specjalnego pilota. Takie rozwiązanie jest z pewnością bardziej wygodne, jednak zwykle wiąże się ze znacznie wyższą ceną oraz koniecznością skorzystania z indywidualnego projektu.

Ile kosztują rolety antywłamaniowe?

Ceny rolet zewnętrznych w dużej mierze zależą od ich skuteczności. Najtańsze, ręczne rolety oznaczone klasą RC1 będą kosztować od 150 do 500 złotych. W przypadku rolet elektrycznych o podobnej klasie trzeba już zapłacić nieco więcej – od 700 do nawet 1500 złotych.

Rolety elektryczne o wyższej klasie RC2 kosztują do 2 tysięcy złotych, a wszelkie zabezpieczenia w skali skuteczności RC3-RC6 wykonywane są na indywidualne zamówienie i ich cena zależy od jego wymagań. Jeśli chcielibyśmy zainwestować w tego typu zabezpieczenie, musimy być gotowi na wydatek rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Bezpieczeństwo domu to nie tylko rolety antywłamaniowe, ale także solidne ogrodzenie. Sprawdź, jak wybrać ogrodzenie w domu jednorodzinnym!

Przeczytaj poprzedni wpis:
szambo czy warto
Czy szambo przy domu jest uciążliwe? Rodzaje, problemy, warunki, koszty

Nie we wszystkich miejscach w Polsce jest swobodny dostęp do zabudowy kanalizacyjnej. Chcąc budować nowy dom w takiej lokalizacji, konieczne...

Zamknij