Podwieszane sufity – elegancki sposób na wykończenie w domu

Podwieszane sufity coraz częściej cieszą się zainteresowaniem wśród osób budujących lub remontujących domy. To nie tylko elegancki sposób ba wykończenie, ale także praktyczna metoda pozwalająca poprawić izolacyjność akustyczną, zamontować nietypowe oświetlenie czy poprowadzić ciężką do ukrycia instalację. Co powinieneś wiedzieć na temat podwieszanych sufitów zanim zdecydujesz się na ich wykonanie?

Sufit podwieszany –  jednorodny czy kasetonowy?

Sufit jednorodny powstaje w wyniku ułożenia poszycia z płyt kartonowo-gipsowych. Dają one znacznie większe pole do popisu, pozwalając tworzyć dowolne kształty i pozwalając dekorować duże powierzchnie. Ważne jest jedynie, by po zakończeniu prac płyty pomalować, a w trakcie montażu zadbać o jak najmniejszą ilość łączeń.

Sufit kasetonowy wykonany jest z ozdobnych kasetonów, dzięki czemu sprawdzi się przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach, w których chcesz zadbać o nietypowy, klimatyczny wystrój. W przeciwieństwie do sufitu jednorodnego nie wymaga on pomalowania. Warto jednak pamiętać, by na początku dokładnie policzyć ilość potrzebnych kasetonów, ponieważ po zakończeniu plac pola pozostają widoczne.

Zainteresowała Cię tematyka wykańczania mieszkania? Dowiedz się również, jak zaprojektować ergonomiczną kuchnię w swoim domu!

Chowanie instalacji w suficie podwieszanym

Sufit podwieszany oprócz funkcji estetycznych oraz obniżenia pomieszczenia o kilka czy kilkanaście centymetrów, pełni również szereg funkcji użytkowych. Ma bardzo pozytywny wpływ na ciepłochronność oraz izolacyjność akustyczną, a także umożliwia zastosowanie nowoczesnego oświetlenia bez obaw o uwidocznienie nieestetycznej instalacji.

To właśnie chowanie instalacji w suficie podwieszanym oraz chęć zastosowania niestandardowego oświetlenia wewnątrz domu są największymi atutami sufitów podwieszanych. Dają one spore pole do popisu wszelkim projektantom wnętrz, którzy mogą dzięki temu swobodnie zaplanować nawet najbardziej wymyślne oświetlenie wewnątrz budynku.

Błędy przy montażu sufitu podwieszanego

Najczęstszym błędem przy montażu sufitu podwieszanego jest nieodpowiedni dobór typu płyty gipsowo-kartonowej, a także zły dobór rusztu i zawiesia. Tu kluczowy jest dobór odpowiedniego rozstawu do typu rusztu, dlatego często lepiej zgłosić się z tym do profesjonalisty, niż próbować zrobić to samodzielnie.

Często zdarza się również, że sufit podwieszany jest nadmiernie obciążony, np. montażem żyrandola czy wiszących elementów takich jak półki. Takie ciężkie rzeczy powinny być montowane bezpośrednio do stropu, a nie do sufitu. W innym wypadku grozi to uszkodzeniem powierzchni sufitu, a nawet zawaleniem się całej konstrukcji. Jeśli chcesz uniknąć podstawowych błędów, najlepiej jeśli zgłosisz się do specjalistów, którzy wykonają wszelkie prace za Ciebie.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
panele czy parkiet
Parkiet czy panele? Podpowiadamy – dla kogo, ceny, wady i zalety

Stając przed wyborem podłogi w nowym mieszkaniu każdy w końcu zadaje sobie to pytanie. Co będzie lepsze – parkiet czy...

Zamknij