Parkiet czy panele? Podpowiadamy – dla kogo, ceny, wady i zalety

Stając przed wyborem podłogi w nowym mieszkaniu każdy w końcu zadaje sobie to pytanie. Co będzie lepsze – parkiet czy panele? Jakie są zalety i wady obydwu rozwiązań? Co będzie lepszym pomysłem? Jakie są koszty układania paneli i parkietów?

Parkiety drewniane – wady i zalety

Z pewnością jedną z największych wad parkietów jest ich cena – podłogi z naturalnego drewna są przeważnie znacznie droższe od innych rodzajów podłogi. To oznacza spory wydatek, zwłaszcza jeśli mówimy o dużej powierzchni. Warto mieć również na uwadze, że niektóre gatunki drewna mają tendencję do zmiany koloru pod wpływem promieni słonecznych lub z upływem czasu.

Co więcej, parkiety drewniane wymagają idealnego podłoża, które musi być równe i nośne. To oznacza konieczność dokładnego przygotowania podłoża, by uniknąć dodatkowych kosztów w trakcie kładzenia parkietu.

Jeśli chodzi o zalety parkietów drewnianych, bez wątpienia jest to doskonała trwałość. Taka podłoga może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat, zwłaszcza jeśli jest odpowiednio zadbane i cyklinowane co jakiś czas. Parkiety są bardzo odporne na zarysowanie, ścieranie i uszkodzenie. Kolejnym atutem tych podłóg jest komfort akustyczny – dobrze położone parkiety nie skrzypią oraz tłumią wszelkie stuknięcia czy odgłosy uderzenia. Parkiety doskonale nadadzą się więc w domach z dziećmi, a także w pomieszczeniach, w których dużo chodzi się w obuwiu.

Panele – wady i zalety

Panele, w przeciwieństwie do parkietów, łatwo gromadzą ładunki elektrostatyczne i mają tendencję do gromadzenia zbitek kurzu. Większości rodzajów paneli nie da się odnowić z pomocą cyklinowania, co przy większej podatności na zarysowania i uszkodzenia może być bardzo problematyczne. Zwykle są także mniej odporne na wilgoć, zwłaszcza panele laminowane.

Niewątpliwą zaletą paneli podłogowych jest ich cena – w zależności od potrzeb można zakupić nieco droższe elementy warstwowe lub proste i tanie modele paneli laminowanych (można je kupić już za 1 zł za metr kwadratowy. W każdym z tych wypadków zapłaci się jednak znacznie mniej niż w przypadku parkietu z litego drewna.

Co więcej tańsze i mniej wymagające jest także samo układanie paneli – te, które można łączyć bezklejowo mogą zostać położone na każdym rodzaju podłoża. Wystarczy jedynie podkład wyciszający i gotowe! Bez problemu można zrobić to samodzielnie, bez pomocy specjalisty. Po ułożeniu nie wymagają one większej pielęgnacji, ani dodatkowego wykończenia.

Panele podłogowe czy parkiet – co wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakie są nasze wymagania i możliwości. Jeśli mamy ograniczone finanse i nie zależy nam na tym, by podłoga cieszyła się przez kilkadziesiąt lat wyjątkową trwałością, dobrej jakości panele podłogowe będą dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak możemy pozwolić sobie na większy wydatek, warto zdecydować się na parkiet. Będzie on znacznie bardziej odporny na ścieranie, wgniecenie czy wodę, a także zapewni lepszą izolację akustyczną oraz będzie mniej podatny na elektryzowanie, dzięki czemu unikniemy gromadzenia się kurzu.

Przeczytaj poprzedni wpis:
rolety antywlamaniowe czy warto
Rolety antywłamaniowe – skuteczność, rodzaje, cena

Zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych, jak i ci mieszkający w bloku na parterze, coraz częściej inwestują w różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa....

Zamknij