Klimatyzator domowy – co warto wiedzieć przed zakupem

Klimatyzator naścienny to najlepsze rozwiązanie do naszego domu by zapewnić w nim odpowiednią temperaturę. Jeszcze kilka lat temu klimatyzacja w mieszkaniu kojarzyła się z luksusem, jednak dziś coraz częściej staje się elementem podstawowego wyposażenia. Klimatyzatory stały się też urządzeniami całorocznymi. Latem chłodzą zimą grzeją.

 

Jak wybrać klimatyzator domowy

Klimatyzator domowy kupujemy by poprawić warunki panujące w naszym domu, ale nie chcemy wydawać fortuny na takie urządzenie. Nowoczesne klimatyzatory pobierają niewielkie ilości prądu co sprawia ze poza początkowym kosztem zakupu koszt użytkowania nie będzie znacząco obciążał domowego budżetu. Ważnym czynnikiem wpływającym na późniejsze ekonomiczne użytkowanie klimatyzatora jest odpowiednie dobranie mocy chłodzącej. Równie ważne jest fachowe wykonanie instalacji i późniejsze użytkowanie. Należy pamiętać ze klimatyzator dobieramy do wielkości konkretnego pomieszczenia nie do powierzchni całego np. piętra. Jeśli chcemy efektywnie schładzać lub ogrzewać cały dom należy odpowiednio dobrać jednostki do każdego pokoju.

jednostka chłodząca klimatyzacji

Klimatyzacja do mieszkania – koszty zakupu i eksploatacji

Dobierając klimatyzator do pomieszczenia musimy pamiętać o doborze odpowiedniej mocy chłodniczej. Przyjmuje się ogólny przelicznik ze 0.1KW wystrasza na schłodzenie 1m^2. Czyli dla pokoju o powierzchni 25m^2 montujemy jednostkę o mocy 2,5KW. Jest to oczywiście bardzo uproszczony przelicznik który pozwala wstępnie oszacować koszty instalacji. Ostatecznego doboru mocy chłodzącej dokonuje firma wykonująca instalacje która bierze pod uwagę wiele czynników jak jak wysokość pomieszczeń, nasłonecznienie czy ilość okien. Wybierając klimatyzatory nie warto oszczędzać na urządzeniach. Wyższej klasy klimatyzatory cechują się wyższa efektywnością energetyczną co w perspektywie dłuższej eksploatacji znacząco obniży jej koszty. Na rynku dostępne są już klimatyzatory o klasie energetycznej A+++. Warto również sprawdzić parametry sezonowej efektywności chłodzenia S.E.E.R lub grzania S.C.O.P. Jest to szczególnie istotne w sytuacji gdy chcemy żeby klimatyzator był jednym źródłem ciepła w domu.

 

Klimatyzacja a komfort w mieszkaniu

Głównym zadaniem klimatyzacji jest podniesienie komfortu termicznego domowników. Często przy wyborze klimatyzatorów zapominamy o bardzo ważnym czynniku jakim jest głośność pracy urządzenia. Powinno ono być na tyle ciche aby w trakcie codziennej pracy nie rozpraszało a w nocy pozwalało bez problemów zasypiać. Ogólnie przyjmuje się ze głośność klimatyzatora nie powinna przekraczać 30dB(A) w nocy i 40dB(A) w dzień.

Warto też pamiętać o kilku zasadach korzystania z klimatyzacji. Różnica temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz nie powinna być większa niż 7st. C. Stosowanie się do tej prostej zasady pozwoli nam uniknąć chorób często wiązanych z użytkowaniem klimatyzacji.

Przeczytaj poprzedni wpis:
dom prefabrykowany
Domy prefabrykowane

Elementy domów prefabrykowanych budowane są fabryce i transportowane ciężarówka na miejsce budowy. Z gotowych elementów nawet w 3 dni może...

Zamknij