Jak skutecznie odpowietrzyć grzejnik (kaloryfer)?

Zbliża się okres grzewczy, podczas którego chcielibyśmy cieszyć się ciepłem otulającym nasze pokoje. Warto zwrócić uwagę na to, aby kaloryfery w naszym domu były do tego odpowiednio przygotowane.

Dlaczego trzeba odpowietrzać kaloryfer?

Kaloryfer, u którego doszło do zapowietrzenia, nie jest w stanie pracować w stu procentach wydajnie. Nie wydziela tyle ciepła ile powinien, przez co w pomieszczeniu może być zbyt niska temperatura, niż byśmy oczekiwali.

Jak rozpoznać zapowietrzony grzejnik?

Poza niewystarczająco mocnym grzaniem, możemy również sprawdzić zapowietrzenie grzejnika sprawdzając, czy grzeje on (nawet niską mocą) na całej swojej powierzchni. Dotykając go dłonią możemy sprawdzić, czy dolna połowa jest cieplejsza od górnej. Wtedy możemy wywnioskować, że w chłodniejszych miejscach kaloryfer wypełniony jest powietrzem, które nie nagrzewa się tak jak woda.

Skąd bierze się powietrze w kaloryferze?

Najczęściej wynika to z nieszczelnej instalacji, szczególnie w połączeniach elementów lub przy nieprawidłowym napełnianiu systemu centralnego ogrzewania. Zebrane powietrze najczęściej gromadzi się w instalacjach otwartych.

Ile trwa odpowietrzenie kaloryfera?

Wykonanie tego zadania nie wymaga dużego nakładu pracy i szczególnych umiejętności. Zajmuje to około od kilku, do kilkunastu minut.

Jak samodzielnie odpowietrzyć grzejnik?

W zależności od tego, jaki rodzaj grzejnika posiadamy, powinniśmy wybrać odpowiedni sposób. Ważne jest, czy przy grzejniku zamontowany jest odpowietrznik – ręczny, lub automatyczny. Z tym drugim sprawa wydaje się być bardzo prosta, jednak z tym pierwszym, zadanie musimy wykonać sami.

jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny

W przypadku kaloryfera żeliwnego potrzebne będą dwa płaskie klucze. Wcześniej nie zapominajmy o misce podstawionej pod zawór oraz rozłożonym ręczniku, który pozwoli uniknąć zalania podłogi od wyciekającej dodatkowo wody. Kluczem delikatnie odkręcamy śrubunek nasłuchując syku powietrza. Gdy zacznie lać się woda – natychmiast zakręcamy kaloryfer. W przypadku żeliwnych grzejników nie możemy za mocno odkręcić śrubunku, ponieważ ciśnienie może doprowadzić do uszkodzenia całego zaworku i rozlać często brudną wodę po pomieszczeniu.

Gdy odpowietrzamy grzejnik aluminiowy, postępujemy bardzo podobnie jak w przypadku grzejników żeliwnych, jednak wygodniej w tym przypadku wykorzystać kombinerki, chociaż często wystarczą do tego tylko palce. Termostat powinien być wówczas ustawiony na zero.

Co zrobić po odpowietrzeniu kaloryfera?

Na koniec nie zapominajmy dokładnie wytrzeć odpowietrznik, aby nie została tam żadna woda. Wtedy będziemy pewni, że odpowiednio go dokręciliśmy i nic nie będzie przeciekać.

Teraz wystarczy tylko sprawdzić, czy kaloryfery grzeją w taki sposób, w jaki powinny. Jeżeli problem dalej występuje, warto skonsultować się ze specjalistą bądź hydraulikiem.

Przeczytaj poprzedni wpis:
jak tapetować
Jak położyć tapetę na ścianie? Poradnik krok po kroku

Czy słyszałeś kiedyś, że samodzielne położenie tapety na ścianach to bardzo trudne zadanie, podczas którego można stracić masę nerwów? W...

Zamknij