Jak położyć tapetę na ścianie? Poradnik krok po kroku

Czy słyszałeś kiedyś, że samodzielne położenie tapety na ścianach to bardzo trudne zadanie, podczas którego można stracić masę nerwów? W większości przypadków niestety to prawda. Ułożenie tapety wymaga sporej precyzji i cierpliwości. Dowiedz się, jak poradzić sobie z tym w taki sposób, aby ściany wyglądały jak przygotowane przez specjalistów.

Tapetowanie – narzędzia i potrzebne przybory

Pierwszym krokiem do wytapetowania pomieszczenia jest wybór idealnej tapety. Jeżeli zdecydujemy się na konkretny wzór, warto obliczyć ile będziemy go potrzebować. Rolka tapety najczęściej ma posiada 10 metrów długości i 53 cm szerokości, co daje około 5 metrów kwadratowych powierzchni. Jeżeli posiadamy już odpowiednią ilość materiału, powinniśmy przygotować również potrzebne do pracy narzędzia.

Są to między innymi klej do tapet, preparat do gruntowania ścian, gąbka, taśma samoprzylepna, preparat zespalający, wiadro do mieszania kleju, miarka, ołówek, ostry nóż do tapet, gumowy wałeczek lub szczotka tapicerska, czy szeroki pędzel.

Przygotowanie ściany do tapetowania

Jeżeli na ścianach znajduje się stara tapeta lub różne elementy dekoracyjne, powinniśmy je zdecydowanie zdjąć. Tapetę wystarczy namoczyć ciepłą wodą, dzięki temu powinna łatwo odejść całymi rolkami. Ściany z płyt gipsowo-kartonowych należy zaszpachlować, a następnie oszlifować. Jeżeli powierzchnia była malowana farbą olejną, powinniśmy przetrzeć ją papierem ściernym. W między czasie postaraj się zabezpieczyć swoje miejsce pracy, aby nie ubrudzić podłoża oraz znajdujących się w okolicy mebli i kontaktów.

Nakładanie tapety – jak to zrobić

Upewnij się, że Twoje ściany są już suche i gładkie. Następną czynnością jest zagruntowanie ściany, aby zapewnić tapecie większą przyczepność. Po 24 godzinach od gruntowania można przystąpić do kolejnych prac.

Przy odmierzaniu tapety zawsze zakładaj sobie około 5 cm nadmiaru w długości. Resztę zawsze można przyciąć nożykiem. W przypadku, gdy tapeta posiada skomplikowane wzory, musisz zwrócić uwagę na każdy możliwy milimetr dopasowania ich do siebie, aby finalnie tapeta stanowiła spójną całość.

Klej powinien być dopasowany odpowiednio do rodzaju tapety. Inny klej będzie potrzebny do tapety flizelinowej a inny do papierowej. Klej najlepiej urobić według znajdującej się na opakowaniu instrukcji. Na tapetę należy nakładać go od środka, w stronę zewnętrznych krawędzi tapety oraz pozwolić mu na chwilę wsiąknąć w tapetę przed nałożeniem.

Tapetę najwygodniej przyklejać od góry. Pomocna będzie z pewnością poziomica. Zwróć uwagę, aby pod materiałem nie znalazły się żadne pęcherzyki powietrza, które będziesz mógł wyrównać używając do tego miękkiego wałka albo gumowej rolki. Nadmiar kleju można usunąć wilgotną gąbką, jednak należy zrobić to bardzo szybko.

Powodzenia!

Przeczytaj poprzedni wpis:
uszczelnianie okien
Uszczelnianie okien przed zimą

Jesień to wspaniały czas w roku. Kolorowe liście, wspaniałe krajobrazy i spędzanie czasu na kanapie z książką, kocem i gorącym...

Zamknij