Jak ocieplić poddasze i dlaczego warto to zrobić?

Bez względu na to, czy mamy plan zagospodarować poddasze, czy ma ono pełnić funkcję strychu, ocieplenie tego obszaru pozwoli znacznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Jak to zrobić, by móc cieszyć się ciepłym domem?

Dlaczego warto ocieplić poddasze?

Najnowsze badania pokazują, że źle zagospodarowane i nieocieplone poddasze może przyczyniać się do nawet dwudziestopięcioprocentowej utraty ciepła z budynku. Decydując się na porządne ocieplenie można zniwelować te utraty ciepła do minimum, zapewniając sobie komfortowe warunki wewnątrz domu i zmniejszając tym samym rachunki za ogrzewanie.

Rodzaje ocieplenia poddasza

Dostępne są dwie metody ocieplenia poddasza: metoda międzykrokwiowa oraz nakrokwiowa. Ocieplenie międzykrokwiowe do niedawna było standardem we wszystkich stromych dachach w naszym kraju, dziś coraz częściej odchodzi się od tego, zastępując je ociepleniem nakrokwiowym. Dlaczego?

1280px-Rockwool_4lbs_per_ft3_fibrex5

Mimo licznych zalet, metoda międzykrokwiowa posiada kilka dokuczliwych wad. Jedną z nich jest tworzenie się mostków termicznych na powierzchniach krokwi, które zmniejszają skuteczność ocieplenia. Aby temu zapobiec stosuje się dodatkową warstwę ociepleń pod krokwiami, co niestety prowadzi do skraplania się wody w nowej izolacji. Zawilgocona wełna traci właściwości termiczne i z czasem stan ocieplenia się pogarsza.

Ocieplenie nakrokwiowe są dużo bardziej oszczędne niż międzykrokwiowe. Wykorzystuje się w nim płyty izolacyjne, układane bezpośrednio na krokwiach. Cechują się one lepszymi właściwościami izolacyjnymi, ale również odpornością na nacisk czy różnorodne substancje chemiczne. Przy takim typie ocieplenia poddasza nie pojawiają się mostki termiczne, dzięki czemu z poddasza można korzystać zarówno w zimie, jak i w środku lata, bez obaw o temperaturę. Dzięki temu można oszczędzić zarówno na ogrzewaniu zimą, jak i klimatyzacji latem.

Materiały do ocieplenia poddasza

Do ocieplenia poddasza wykorzystuje się różne materiały. Najpopularniejszym z nich jest wełna mineralna z włókna szklanego lub skalnego. Jest to materiał o niewielkiej wadze, zapewniający doskonałą izolacyjność termiczną i akustyczną oraz mający możliwość przepuszczania pary wodnej. Jest bardzo elastyczny i doskonale sprawdza się w wypełnieniach między krokwiami.

Innym materiałem do ocieplenia poddasza są płyty styropianowe lub z polistyrenu ekstrudowanego, które świetnie sprawdzają się do ocieplenia krokwi od spodu. Minusem takiego rozwiązania jest obniżenie pomieszczenia o kilka centymetrów, co w przypadku poddasza użytkowego może być dość problematyczne.

Obecnie coraz częściej polecanym materiałem do ocieplenia poddasza jest pianka poliuretanowa, która jest jedną z najszybszych metod ocieplenia. Już w kilka godzin specjalna firma może zaizolować całe poddasze w średniej wielkości domu.  To materiał, który cieszy się doskonałą izolacyjnością i precyzją. Pianka wypełnia niemal każdą szczelinę, niwelując ryzyko mostków termicznych. Świetnie sprawdza się w budynkach o skomplikowanej konstrukcji więźby dachowej.

Przeczytaj poprzedni wpis:
jak ułożyć kostkę brukową
Układanie kostki brukowej – jak dobrze to zaplanować?

Wydawałoby się, że w ułożeniu kostki brukowej nie ma żadnej większej filozofii. Choć rzeczywiście sam proces układania przypomina budowę z...

Zamknij