Czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową – na co uważać?

Zewnętrzne ściany budynku nie będą zawsze wyglądały jak świeżo po malowaniu. Z czasem pojawia się na nich brud i zielonkawy nalot, który wpływa negatywnie na estetykę całego domu. Dlatego raz na jakiś czas warto przeprowadzić mycie elewacji. Jak to zrobić, jakich środków użyć i na co uważać podczas usuwania zabrudzeń z zewnętrznej ściany domu?

Jak często powinno się przeprowadzać mycie elewacji?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Czyszczenie ścian zewnętrznych powinno się przeprowadzać wtedy, gdy istnieje taka potrzeba. Zależy to od lokalizacji, koloru i rodzaju elewacji oraz wielu innych czynników. Fachowcy zalecają, by robić to przynajmniej raz do roku, najlepiej z użyciem bezpiecznych detergentów i myjki ciśnieniowej. Wówczas można uniknąć tworzenia się ciężkich do usunięcia zabrudzeń, które będą wymagały specjalistycznych środków do mycia elewacji oraz profesjonalnej ekipy.

Myjka ciśnieniowa do mycia elewacji

Najprostszym sposobem do czyszczenia elewacji jest usuwanie zabrudzeń pod ciśnieniem z użyciem myjki ciśnieniowej (np. popularny Karcher). Taki sprzęt jest prosty w obsłudze i wyczyści zarówno tynki mineralne, akrylowe i silikatowe, a także ułatwi czyszczenie innych elementów, takich jak cegły, płytki czy kostka brukowa przed domem.

Myjąc ścianę zewnętrzną z użyciem myjki możemy najpierw rozpylić preparaty do czyszczenia elewacji, które pomogą usunąć uciążliwe zabrudzenia. Przeprowadzając pracę należy rozpocząć od góry i stopniowo kierować je do dołu, by uniknąć spływania zabrudzeń po wyczyszczonych powierzchniach. Jeśli jakieś zabrudzenie wymaga użycia dodatkowych detergentów, należy spłukać je po zakończeniu pracy.

Mycie elewacji najlepiej jest przeprowadzić w okresie letnim, w słoneczny, ciepły dzień. Dzięki wysokim temperaturom tynki szybciej wyschną, a promieniowanie słoneczne ułatwi identyfikację nawet najmniejszych zabrudzeń.

Preparaty do czyszczenia elewacji

Przy niewielkich zabrudzeniach wystarczy sama myjka ciśnieniowa z wodą bez detergentów. Jednak jeśli brud siedzi głębiej, a ścianę pokrywają glony, mech lub białe wykwity, konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków chemicznych.

Preparaty do czyszczenia elewacji różnią się w zależności od podłoża. Zupełnie inny środek będzie potrzebny do mysia elewacji pokrytej tynkiem akrylowym, inny do cegły, a jeszcze inny do tynku mineralnego. Środki do mycia elewacji różnią się także ze względu na rodzaj zabrudzenia – niektóre są polecane do czyszczenia osadów glonowych, inne lepiej sprawdzą się w myciu ścian z grafitti. Warto zwrócić na to uwagę zanim dokonamy zakupu, by wybrać jak najlepszy produkt do czyszczenia elewacji. Ważny jest także stopień skoncentrowania, by wiedzieć w jaki sposób rozcieńczyć produkt przed użyciem.

Przeczytaj poprzedni wpis:
bezpieczne cięcie piłą spalinową
Jak prawidłowo ciąć piłą spalinową? Zasady bezpieczeństwa i odpowiednie części

Piły spalinowe to niezwykle praktyczne narzędzia, które ułatwiają pracę podczas cięcia drewna na opał lub też usuwanie niepotrzebnych pni i...

Zamknij