Pomysły na efektowne oświetlenie dekoracyjne w domu

Wiele osób urządzając dom, zapomina o tym, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie. Nie tylko eksponuje one zalety wnętrza oraz pomaga normalnie funkcjonować w domu, ale również buduje nastrój i tworzy atrakcyjną aranżację pomieszczenia. O czym powinniśmy wiedzieć dobierając oświetlenie dekoracyjne do domu?

Dlaczego warto sięgnąć po oświetlenie LED?

Lampy LED dają mnóstwo możliwości – dzięki nim możemy podkreślić wybrany element wystroju, a ze względu na swój niewielki rozmiar LED-y zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie w miejscach trudnodostępnych i zaciemnionych, takie jak szafki, schody, wnęki, lustra czy różne zakamarki. Technologia LED opiera się na emitujących światło diodach oraz pozwala modelować kolor światła i kąt padania.

Rozwiązania LED są energooszczędne, trwałe i odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. W przeciwieństwie do tradycyjnego oświetnienia, lampy LED nie nagrzewają się, a temperatura nie podnosi się pod wpływem światła. To sprawia, że są bezpieczne i stosunkowo tanie w użytkowaniu. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością oraz doborem kolorów – nadmiar barw i zła aranżacja światła może prowadzić do zmęczenia wzroku i irytacji.

Dekoracyjne lampy LED w salonie i sypialni

Oprócz tradycyjnego oświetlenia, w pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia można pokusić się o dodanie dekoracyjnych elementów świetlnych, które przy okazji mogą pełnić istotną rolę użytkową. Możliwości, jakie dają nam lampy LED pozwalają na podświetlenie zasłon, ozdobne podświetlenie obrazów oraz mebli i półek do przechowywania.

Doskonałym elementem dekoracyjnym są także tzw. wall lighting, czyli oświetlenie ściany pozwalające podkreślić fakturę materiału, z którego jest stworzona, tworząc bardzo atrakcyjną aranżację wnętrz. Często ten typ oświetlenia wybierany jest także do tworzenia sufitów podwieszanych, które na krawędziach posiadają zamontowane diody. Takie rozwiązanie cieszy się popularnością wśród osób, którym zależy na niezwykłym, przyjemnym klimacie szczególnie w pomieszczeniu sypialnianym.

schody led

Oprawa schodowa LED

Bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym, który jednocześnie pełni doskonałą rolę użytkową jest oświetlenie schodów, korytarzy i różnych ciągów komunikacyjnych wewnątrz domów. Można tu eksperymentować zarówno pod kątem wersji kolorystycznych, jak i ciepła światła.

Dodatkowo lampy schodowe LED mogą posiadać wbudowane czujniki ruchu, dzięki czemu podczas wchodzenia po stopniach lub przechodzenia przez korytarz światło będzie zapalać się o krok przed nami. To nie tylko daje niesamowity efekt dekoracyjny, ale również pełni ważną funkcję, kiedy w ciemności chcemy przedostać się do innego pomieszczenia.

Oświetlenie LED w kuchni i łazience

Zarówno w kuchni jak i w łazience zwykle posiadamy ogromną ilość półek i schowków. Wykorzystując lampy LED możemy nie tylko powiększyć optycznie wnętrze, ale także oświetlić te najbardziej zacienione zakamarki, nadając im jednocześnie efekt głębi.

W łazience świetnym pomysłem jest oświetlenie lustra, które z pewnością ułatwi zabiegi pielęgnacyjne i nada pomieszczeniu niesamowitego klimatu. W dodatku dzięki odporności na wilgoć i niewielkiej awaryjności łazienkowe oświetlenie LED świetnie sprawdzi się w trudnych warunkach, jednocześnie eksponując kosmetyki i dodając wnętrzu przytulności.

Przeczytaj poprzedni wpis:
samodzielna naprawa kranu
Samodzielna naprawa kranu – Ty też potrafisz to zrobić

Przeciekający kran, zatkane sitko czy obluzowana bateria sprawiają, że wiele osób wpada w panikę i dzwoni do fachowca. Tymczasem samodzielna...

Zamknij