Jaki rodzaj dachu? Rodzaje konstrukcji dachowych

Wybór rodzaju dachu jest jedną z najważniejszych decyzji, które każdy musi podjąć już na etapie wyboru projektu domu. Od niego zależeć będzie wygląd budynku i jego funkcjonalność. Co więcej, wybór konstrukcji dachu zależy od lokalnych przepisów, więc nie może być dość dowolny. Jaki więc dach wybrać?

 

Wybór konstrukcji dachu

Kształt dachu wynika z projektu architektonicznego domu i sposobu zaprojektowania pomieszczeń. Im bardziej skomplikowane są pomieszczenia budynku, tym bardziej zróżnicowany będzie kształt dachu. Dlatego przed wyborem projektu dachu należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na konstrukcję dachu, tak aby jego użytkowanie było bezobsługowe przez wiele lat. Pamiętaj, że decyzja o kształcie dachu zwykle nie może być zmieniona, gdy dom jest już w budowie.

 

Kształt dachu jest dostosowany do lokalnego planu.

Sprawdzenie lokalnych przepisów dotyczących rodzaju dachu na danym terenie jest bez wątpienia najważniejsze. Dlatego zanim zaczniesz szukać projektu domu, najpierw dowiedz się, jakie są wymogi prawne – znajdziesz je w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli działka nie została uwzględniona w takim planie, należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Kształt i rodzaj konstrukcji dachu dostosowanej do klimatu

Kolejną bardzo ważną kwestią jest dostosowanie dachu domu do panujących w okolicy warunków klimatycznych. Jeśli zamierzasz zbudować dom na działce położonej w pobliżu lasu lub otwartej przestrzeni , musisz pamiętać, że w takim miejscu wiatr będzie silniejszy. Wtedy najlepszym wyborem będzie dach o dużym spadku i trwałym pokryciu dachowym, jak dachówka ceramiczna.

Rodzaje konstrukcji dachowych

Wyróżniamy dwa podstawowe rozdaje dachów:

 

Dachy spadziste:

Proste dachy dwuspadowe

Dach czterospadowy

Dachy płaskie

W przeciwieństwie do dachów skośnych, dachy płaskie posiadają liczne wady. Jednakże, porównując dach płaski do dachu wielospadowego, ten pierwszy z pewnością będzie miał więcej zalet. Dachy płaskie są nieskomplikowane, co czyni je również stosunkowo tanimi w budowie.

Materiały dachowe – co wybrać?

Wybór materiału na pokrycie dachu zależy od wielu czynników. Podstawowym parametrem jest nośność więźby dachowej. Materiały dachowe różnią się od siebie wagą i odpornością na wilgoć. Dachówki ceramiczne i cementowe łatwo pokrywają się mchem, gdy są stosowane w miejscach zacienionych i zadrzewionych. Są one jednak uważane za bardzo trwałe. Z drugiej strony, blachy dachowe są zazwyczaj tańsze. Jest również lżejsza i łatwiejsza w montażu. Inwestorzy mają również do wyboru dachówki bitumiczne oraz rzadziej używane, ale naturalne materiały, takie jak gont drewniany, strzecha czy łupek.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zaprojektować ergonomiczną kuchnie ?

Praca w kuchni zabiera nam dużo czasu każdego dnia. Mycie, obieranie, krojenie, gotowanie, pieczenie i znowu mycie. Każda z tych...

Zamknij