Jak powstają domy w typie kanadyjskim?

Do niedawna domy drewniane większości osób kojarzyły się wyłącznie z domkami letniskowymi. Dziś coraz więcej osób decyduje się na domy kanadyjskie, jako całoroczne domy mieszkalne. Jak powstają domy szkieletowe, czym są i jakie są ich wady oraz zalety?

Czym jest dom kanadyjski?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę są domy kanadyjskie. To jeden z najbardziej popularnych typów domów szkieletowych, o lekkiej konstrukcji z belek o grubości 38×90 lub 38×140 cm połączonych w szkielet. W przeciwieństwie do domów skandynawskich, tworzonych na podstawie elementów prefabrykowanych, domy kanadyjskie posiadają szkielet budowany od podstaw. Są bardzo popularne w Ameryce Północnej. W Polsce można je zobaczyć od niedawna, jednak dopiero teraz zaczynają cieszyć się coraz większym zainteresowaniem.

Mity o domach kanadyjskich

Niestety, na temat domów kanadyjskich można znaleźć mnóstwo nieciekawych opinii. Przeważnie biorą się one z wczesnych lat 90, gdy na polskim rynku pojawiły się pierwsze firmy stawiające domy modułowe w technologii kanadyjskiej. Trudne początki wiązały się wówczas z brakiem fachowców, którzy specjalizowali się w domach szkieletowych, co skutkowało dużą ilością błędów i niską jakością materiałów. To przyczyniło się do powstania wielu szkodliwych mitów, z którymi twórcy domów kanadyjskich walczą do dziś, mimo że technologia produkcji oraz jakość materiałów znacznie się poprawiły.

Jeden z najczęściej powtarzanych mitów dotyczy chłodu, jaki rzekomo panuje w domach kanadyjskich oraz kiepskiej akustyki. Jest to o tyle absurdalny argument, że domy szkieletowe są powszechne w krajach o znacznie chłodniejszym klimacie. Jeśli trudno je nagrzać, skąd ich popularność w mroźnej Kanadzie czy krajach skandynawskich? Rzeczywistość szybko weryfikuje problem wychładzania się domów szkieletowych. Wystarczy prawidłowe ocieplenie i zapewnienie dobrej izolacji z wełny mineralnej, by dom utrzymywał ciepło na podobnym poziomie co domy murowane. Podniesie to także komfort akustyczny budynku, odpowiednio go wyciszając.

Inny argument przeciwko związany jest z niską trwałością budynków w technologii kanadyjskiej. Choć oczywiście daleko im w tym zakresie do domów murowanych, domy szkieletowe posiadają kilkudziesięcioletnią gwarancję producenta, a dbając o ich odpowiednie utrzymanie mogą służyć wiele dłużej. Są przy tym sporo tańsze od domów murowanych, a czas budowy może zamknąć się w zaledwie trzech miesiącach.

Budowa domu kanadyjskiego

W przeciwieństwie do domów murowanych, domy kanadyjskie są znacznie lżejsze, dlatego nie wymagają równie mocnych fundamentów. Dzięki temu większość prac można wykonywać nawet mroźną zimą, a jedyną „mokrą” robotą przy budowie są właśnie fundamenty.

Drewno wykorzystane do budowy powinno być wysokiej jakości, bez pęknięć oraz sęków, suszone komorowo i czterostronnie strugane. Konstrukcja do stawienia ścian nośnych składa się ze słupów, które oparte są na poziomej belce zakotwionej w fundamentach.

Przestrzeń pomiędzy nimi wypełniana jest izolatorem: wełną mineralną, celulozową lub pianką poliutetanową. Przed uszkodzeniem zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz chroni je specjalna folia. W większości wypadków specjaliści wykańczają domy z płyt gipsowo-kartonowych, montowanych wewnątrz budynku. W podobny sposób wznosi się również ściany działowe, jednak są one przeważnie o połowę cieńsze od konstrukcyjnych.

Ważnym elementem jest również strop – belki oczepowe łączą słupy konstrukcyjne, pełniąc funkcję wieńca. Między nimi rozkładane są inne, mające za zadanie stworzyć konstrukcję stropu. Pomiędzy nimi przestrzeń wypełnia się izolatorem, a na belki nabija płyty wiórowe lub włóknowo-cementowe, będące podkładem do podłogi.

Instalacje w domach kanadyjskich biegną wewnątrz ścian i stropów. Powinny być wykonane bardzo starannie, ze względu na ruchy konstrukcji i zabezpieczenie przeciwpożarowe. Z zewnątrz budynek może przypominać dom murowany, wykończony tynkiem na siatce zbrojącej, klinkierem czy deskami elewacyjnymi.

Przeczytaj poprzedni wpis:
kuchnia LED
Pomysły na efektowne oświetlenie dekoracyjne w domu

Wiele osób urządzając dom, zapomina o tym, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie. Nie tylko eksponuje one zalety wnętrza oraz pomaga...

Zamknij