Domy prefabrykowane

Elementy domów prefabrykowanych budowane są fabryce i transportowane ciężarówka na miejsce budowy. Z gotowych elementów nawet w 3 dni może powstać dom. Pod względem użytkowym domy takie nie różnią się od tradycyjnych, a ich jakość może znacznie przewyższać.

Nasze życie z roku na rok przyśpiesza. Wielu inwestorów odstrasza wizja tradycyjnego budowania: powolne, nieskoordynowane wykonawstwo, przerwy technologiczne i niepotrzebne przestoje, czasochłonne oczekiwanie na zamówiony towar, problemy z pogodą, usterki i ich żmudne naprawy. Nie każdy ma dość nerwów i czasu, aby patronować takiemu przedsięwzięciu. Coraz częściej przyglądamy się naszym niemieckim lub skandynawskim sąsiadom i decydujemy się na domy prefabrykowane.

 

Jakie elementy są prefabrykatem?

Domy prefabrykowane to domy które w większości zostały zbudowane z gotowych elementów. Mówiąc „elementy” nie mamy jednak na myśli cegieł, drzwi czy dachówek. Chodzi bardziej o takie elementy jak ściany, duże fragmenty stropów, a nawet moduły przestrzenne jak konstrukcje dachowe, które tworzą całość, połowę lub cały dom.

Prefabrykatem nazywane są czasami również duże elementy ścienne – płyty, panele, elementy szalunków traconych. W odróżnieniu od typowych elementów prefabrykowanych, nazywane są „małymi prefabrykatami”.

dom prefabrykowany z basenem

Dom prefabrykowany: z projektem lub bez

Wszystkie firmy zajmujące się produkcją i montażem domów prefabrykowanych mają co najmniej kilka własnych projektów, niektóre mają ich dość dużą kolekcję, są też takie, które korzystają z projektów biura specjalizującego się w projektowaniu domów prefabrykowanych. Za taki projekt zwykle trzeba zapłacić, chociaż niektóre firmy wliczają jego cenę w cenę całkowitą domu.

Dla firmy przygotowującej prefabrykaty również nie jest problemem, że klient przychodzi do nich z indywidualnie zamówionym projektem. Dostosują go do potrzeb własnej technologii, często bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

Mity domów prefabrykowanych

To nieprawda, że domy prefabrykowane są tylko dla zamożnych ludzi, którzy nie interesują się biznesem i nie chcą się przejmować budową. Jest to propozycja dla wszystkich tych, którzy nie chcą stracić roku, dwóch lub więcej, aby żyć w ciągłej gotowości inwestycyjnej i skazać się na uzależnienie od takiego przedsięwzięcia.

Zalety domów prefabrykowanych

 • Jest to najkrótsza droga do własnego domu,
 • Poszczególne elementy przechodzą ścisłą kontrole techniczną,
 • Budynek jest objęty gwarancją, a wszelkie usterki będą naprawiane na koszt firmy,
 • Dom zbudowany jest profesjonalnie, ponieważ pracownicy specjalizują się w technologii,
 • Pogoda ma mniejszy wpływ na proces budowy,
 • nie musimy zatrudniać nadzorcy,
 • Prace są czyste, więc nie ma potrzeby gruntownego czyszczenia nieruchomości po zakończeniu budowy,
 • nie martwimy się o ryzyko kradzieży materiałów lub narzędzi,
 • Możemy zamówić dom całkowicie wykończony i gotowy do zamieszkania.

 

Wady domów prefabrykowanych

 • Wymagany jest wygodny dostęp do posesji, ponieważ muszą do niej dotrzeć duże ciężarówki i często dźwig. Pojazdy te muszą również mieć zapewnione miejsce parkingowe,
 • Musimy mieć prawie pełną kwotę zgromadzoną na sfinansowanie inwestycji, a ostatnio trochę trudniej uzyskać pożyczkę.
 • Koszt jest znacznie wyższy niż w przypadku domu zbudowanego metodą klasyczną,
 • Będziemy musieli zaufać firmie, ponieważ praktycznie trudno będzie kontrolować poprawność prac, zwłaszcza tych prowadzonych pod dachem zakładu.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ogród na balkonie w mieście

Kochasz kwiaty? Lubisz uprawiać warzywa i obserwować ich rozwój? Jeśli mieszkasz w bloku nie łatwo jest zorganizować  w nim ogród....

Zamknij