Czy szambo przy domu jest uciążliwe? Rodzaje, problemy, warunki, koszty

Nie we wszystkich miejscach w Polsce jest swobodny dostęp do zabudowy kanalizacyjnej. Chcąc budować nowy dom w takiej lokalizacji, konieczne jest zadbanie o budowę szamba. Czy takie rozwiązanie jest uciążliwe? Co powinieneś wiedzieć na temat szamba przy domu?

Szambo betonowe

Do niedawna nie było w tym zakresie wielkiego wyboru. Dziś oprócz popularnych dawniej szamb betonowych, na rynku dostępne są także szamba plastikowe i ekologiczne. Jakie są ich wady i zalety?

Szambo betonowe uważane jest za jedno z najtańszych, ale również jedno z najbardziej awaryjnych rozwiązań. Nawet przy zastosowaniu specjalnych zapraw do budowy szamba, ciężko jest uzyskać idealną szczelność w miejscach złączeń, co grozi przeciekami. To sprawia, że mimo niskiej ceny, łatwej dostępności oraz mniejszych wymagań co do wykopów, szamba betonowe nie cieszą się już taką popularnością jak kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Wciąż jednak, jeśli zadbasz o odpowiednie uszczelnienie, mogą ci służyć przez wiele lat.

Szambo plastikowe

Szambo plastikowe (szambo z tworzyw sztucznych) jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. Gwarantuje wysoką szczelność oraz odporność na działanie wody i agresywne substancje chemiczne. W przeciwieństwie do szamb betonowych, szamba plastikowe nie wymagają dodatkowych uszczelnień. Niestety, ze względu na swoją konstrukcję, mogą być bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Nie nadają się także w lokalizacjach o wysokim poziomie wód gruntowych, ponieważ puste zbiorniki są na tyle lekkie, że mogą zostać wypchnięte na powierzchnię.

Szambo ekologiczne

Szambo ekologiczne to potoczna nazwa dla oczyszczalni z drenażem rozprowadzającym. Taka przydomowa oczyszczalnia musi spełniać szereg wymagań, w tym między innymi dużą powierzchnię na działce, nie obsadzoną roślinnością, dobrą przepuszczalność gruntów oraz odpowiedni poziom wód gruntowych. Jeśli uda ci się spełnić te wymagania, szambo ekologiczne będzie ci doskonale służyć. W przeciwieństwie do innych rodzajów szamba, nie wymaga ono tak częstego opróżniania, a oczyszczone ścieki bez problemu można odprowadzać do odbiorników wodnych.

Ile kosztuje szambo?

Koszt szamba w dużej mierze zależy od jego pojemności. Gotowy, jednokomorowy zbiornik betonowy  do 10 tysięcy litrów to koszt od 1700 do 2300 złotych. Przy dwukomorowych szambach o pojemności około 12 tysięcy litrów, koszt wzrasta do 3-3,5 tysięcy złotych.

Jeśli chodzi o szamba plastikowe, ich pojemność przeważnie jest mniejsza. Cena szamba o pojemności około 5 tysięcy litrów to nawet 4,5 tysiąca złotych, a w przypadku dużych zbiorników dwukomorowych – nawet ponad 6 tysięcy złotych.

Sam zakup zbiornika to jeszcze nie koniec wydatków. Do tego należy doliczyć koszty transportu, wykopu oraz montażu i połączenia z kanalizacją domu. Tu wiele zależy od wielkości, rodzaju gruntu oraz rodzaju wybranego szamba. Najdroższy jest oczywiście montaż szamba ekologicznego, jednak koszt jego użytkowania szybko się zwraca. W przypadku szamb betonowych lub plastikowych całość robót można zamknąć w 2-3 tysiącach złotych.

Przeczytaj poprzedni wpis:
układanie gładzi gładkie ściany
Jak uzyskać gładkie ściany? Gładź szpachlowa w akcji

Gładkie ściany to nie tylko raj dla perfekcjonistów, ale także konieczność, jeśli chcemy położyć tapetę. W jaki sposób uzyskać gładkie...

Zamknij